Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

SPRAWOZDANIA W ZAKRESIE OPERACJI FINANSOWYCH

SPRAWOZDANIA W ZAKRESIE OPERACJI FINANSOWYCH OD IV KWARTAŁU 2013 ROKU.

 

Podstawa prawna:

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca  2010 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (j.t.: Dz. U. z 2014 r.  poz., 1773)

 

Sprawozdania w sektorze samorządowym przekazywane są dwutorowo:

I. Sprawozdania w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego

 

Rodzaje sprawozdań:

 

1) Rb-Z – kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji,

 

2) Rb-UZ – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych,

 

3) Rb-N – kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych,

 

4) Rb-UN – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej,

 

5) Rb-ZN – kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych.

 

Jednostki samorządu terytorialnego sporządzają sprawozdania łączne na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych (jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych) i własnego sprawozdania jednostkowego obejmującego swym zakresem zarówno urząd będący jednostką budżetową, jak i jej organ.

 

Sprawozdania łączne Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN jednostki samorządu terytorialnego przekazują do właściwej terytorialnie regionalnej izby obrachunkowej wyłącznie w formie elektronicznej, opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu za pomocą systemu BeSTi@.

 

Terminy przekazywania sprawozdań

 

Sprawozdania łączne kwartalne Rb-Z i Rb-N jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych:


• za 1, 2, 3 kwartał – nie później niż 22 dni po upływie okresu sprawozdawczego,


• za 4 kwartał – nie później niż 23 lutego.


Sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN za rok budżetowy jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych nie później niż 23 lutego po upływie okresu sprawozdawczego.


Ponadto jednostki samorządu terytorialnego przekazują sprawozdania łączne Rb-ZN do dysponentów głównych przekazujących dotacje:


• za 1, 2, 3 kwartał – dokument i plik bazy danych – nie później niż 22 dni po upływie

 

okresu sprawozdawczego,


• za 4 kwartał – dokument i plik bazy danych – nie później niż do 7 lutego.

 

II. Sprawozdania w zakresie jednostek posiadających osobowość prawną oraz pozostałych jednostek

 

Rodzaje sprawozdań:

1) Rb-Z – kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji,

2) Rb-UZ– roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych,

3) Rb-N– kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych,

4) Rb-UN– roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej.

 

Jednostkami zobowiązanymi do sporządzania i przekazywania sprawozdań jednostkowych Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N i Rb-UN do zarządów jednostek samorządu terytorialnego (w przypadku gmin: wójt, burmistrz, prezydent miasta), będących organem założycielskim lub nadzorującym są:

 

a) samorządowe instytucje kultury,

 

b) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego,

 

c) samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego.

 

Zarządy jednostek samorządu terytorialnego będące odbiorcami sprawozdań jednostkowych Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N i Rb-UN, sporządzają sprawozdania zbiorcze według rodzaju jednostki i są zobowiązane do przekazywania ich do właściwych terytorialnie regionalnych izb obrachunkowych.

 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą przekazywać sprawozdania zbiorcze w formie dokumentu i w formie elektronicznej (np. e-mail).

 

Adresy e-mail:


• sprawozdania@rzeszow.rio.gov.pl dla jst objętych nadzorem RIO w Rzeszowie,


• krosno@rzeszow.rio.gov.pl dla jst objętych nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół

Krosno,


• przemysl@rzeszow.rio.gov.pl dla jst objętych nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół

Przemyśl,


• tarnobrzeg@rzeszow.rio.gov.pl dla jst objętych nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół

Tarnobrzeg.

 

 

Jednostki mają tez możliwość przekazywania sprawozdań zbiorczych wyłącznie w formie elektronicznej, ale tylko w sytuacji, gdy sprawozdania zostaną opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i przekazane odbiorcom sprawozdań na elektroniczną skrzynkę podawczą.

 

Adres internetowy elektronicznej skrzynki podawczej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie jest umieszczony na stronie internetowej Izby – www.rzeszow.rio.gov.pl

 

Wzory formularzy sprawozdań Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ oraz Rb-UN dla JST będących organem założycielskim lub nadzorującym dla jednostek z osobowością prawną – za okresy począwszy od IV kwartału 2013 r. (umożliwiające wczytanie do aplikacji stosowanej przez Regionalna Izbę Obrachunkową w Rzeszowie) są wystawione na stronie www.finanse.mf.gov.pl/dlug-publiczny/sprawozdania-rb-z-rb-n/formularze i na stronie www.rio.gov.pl.

 

 

 

Uwaga:

 

 

Uprzedzając pytania dotyczące wypełniania formularzy sprawozdań zbiorczych z operacji finansowych (samorządowe osoby prawne) informujemy, że do poprawnego działania arkusza wymagane jest:
1. Użycie programu Microsoft Excel
2. Włączenie makr w programie Excel (Opcje -> Centrum zaufania -> Ustawienia centrum zaufania -> Ustawienia makr->włącz wszystkie makra)
3. Prawidłowe ustawienie przełącznika w polu Adresat  dla każdej grupy (42, 62 i 82):

 

  • Domyślne ustawienie „Nie składam tego formularza” – ustawić tylko w przypadku gdy w JST nie występują żadne jednostki z tej grupy (w przypadku gdy istnieją w JST takie jednostki, ale złożyły sprawozdania zerowe jest to ustawienie nieprawidłowe!). Nie ma potrzeby drukowania tego formularza.
  • "Sprawozdanie pierwotne lub korekta ze zmianą wykazu REGON” – ustawić gdy w JST występują jednostki, dla których JST jest organem założycielskim i jednostki te złożyły sprawozdania jednostkowe, w tym zerowe). Ustawić również w przypadku korygowania sprawozdania, którego zmiany obejmują również wykaz numerów REGON.
  • „Korekta sprawozdania BEZ zmiany wykazu REGON” – ustawić tylko w przypadku sporządzania korekty sprawozdania, którego zmiany nie obejmują wykazu numerów REGON.

 

 

Terminy przekazywania sprawozdań

 

 

Sprawozdania zbiorcze kwartalne Rb-Z i Rb-N jednostki samorządu terytorialnego

 

przekazują do regionalnych izb obrachunkowych:


• za 1, 2, 3 kwartał – nie później niż 28 dni po upływie okresu sprawozdawczego,


• za 4 kwartał – nie później niż 56 dni po upływie okresu sprawozdawczego.


Sprawozdania zbiorcze kwartalne Rb-UZ i Rb-UN za rok budżetowy jednostki

 

samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych nie później

 

niż 56 dni po upływie okresu sprawozdawczego.

 

SPRAWOZDANIA W ZAKRESIE OPERACJI FINANSOWYCH OD 2010 ROKU

 

 

Podstawa prawna:

   Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 marca  2010 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. Nr 43, poz. 247)

 

 

I.Sprawozdania w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego

 

Rodzaje sprawozdań:

1)   Rb-Z  –  kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji

2)   Rb-UZ  – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych

3)  Rb-N  –  kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych

4)  Rb-UN – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej

5)    Rb-ZN – kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych.

Jednostki samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych i własnego sprawozdania jednostkowego sporządzają sprawozdania łączne.

Sprawozdania łączne kwartalne Rb-Z i Rb-N jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych:

  •   za 1, 2, 3 kwartał – nie później niż 22 dni po upływie okresu sprawozdawczego,
  •  za 4 kwartał – nie później niż 23 lutego.

Sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN za rok budżetowy jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych nie później niż 23 lutego po upływie okresu sprawozdawczego.

Jednostki samorządu terytorialnego przekazują sprawozdania Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN do regionalnej izby obrachunkowej w formie dokumentu i w formie elektronicznej za pomocą systemu BeSTi@.

 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą przekazywać sprawozdania łączne Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN wyłącznie w formie elektronicznej gdy autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści są zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

 

Jednostki samorządu terytorialnego przekazują ponadto sprawozdania Rb-ZN do dysponentów głównych przekazujących dotacje:

  • za 1, 2, 3 kwartał – dokument i plik bazy danych – nie później niż 22 dni po upływie okresu sprawozdawczego,
  • za 4 kwartał – dokument i plik bazy danych – nie później niż do 7 lutego.

Sprawozdania Rb-ZN powinny być przekazane w formie dokumentu i pliku bazy danych.

 

II. Sprawozdania w zakresie jednostek posiadających osobowość prawną oraz pozostałych jednostek

 

Rodzaje sprawozdań:

1)   Rb-Z  – kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji

2)   Rb-UZ  – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych

3)   Rb-N  –  kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych

4)   Rb-UN – roczne sprawozdanie uzupełniające o stanie należności z tytułu papierów wartościowych według wartości księgowej

Jednostkami zobowiązanymi do sporządzania i przekazywania sprawozdań jednostkowych Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N i Rb-UN do zarządów jednostek samorządu terytorialnego[1], będących organem założycielskim lub nadzorującym są:

a)   samorządowe instytucje kultury,

b)  samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego,

c)   samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego.

 

Zarządy jednostek samorządu terytorialnego będące odbiorcami sprawozdań jednostkowych Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N i Rb-UN, sporządzają sprawozdania zbiorcze według rodzaju jednostki i są zobowiązane do przekazywania ich w formie dokumentu oraz w formie elektronicznej[2] do właściwych terytorialnie regionalnych izb obrachunkowych.

Sprawozdania zbiorcze kwartalne Rb-Z i Rb-N jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych:

  •    za 1, 2, 3 kwartał – nie później niż 28 dni po upływie okresu sprawozdawczego,
  •    za 4 kwartał – nie później niż 56 dni po upływie okresu sprawozdawczego.

Sprawozdania zbiorcze kwartalne Rb-UZ i Rb-UN za rok budżetowy jednostki samorządu terytorialnego przekazują do regionalnych izb obrachunkowych nie później niż 56 dni po upływie okresu sprawozdawczego.

 

Adresy e-mail, na które należy przesyłać elektroniczną wersję sprawozdań zbiorczych w zakresie jednostek posiadających osobowość prawną oraz pozostałych jednostek:

sprawozdania@rzeszow.rio.gov.pl dla jst objętych nadzorem RIO w Rzeszowie

krosno@rzeszow.rio.gov.pl dla jst nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół Krosno

przemysl@rzeszow.rio.gov.pl dla jst nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół Przemyśl

tarnobrzeg@rzeszow.rio.gov.pl dla jst nadzorem RIO w Rzeszowie, Zespół Tarnobrzeg

 


[1] Przez określenie „zarząd jednostki samorządu terytorialnego” należy rozumieć wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarząd powiatu, zarząd województwa, zarząd związku - § 1 pkt 4.

[2]Arkusze sprawozdań zgodne z rozporządzeniem w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych są dostępne na stronie internetowej www.rio.gov.pl w  formacie MS Excel i Open Office.