Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Szkolenie nt.„Dochodzenie, przyznawanie ulg w spłacie i egzekucja niepodatkowych należności budżetowych gminy w świetle nowej ustawy o finansach publicznych"

WA-51/11/2010          

                                                               Rzeszów, dnia 29 marca 2010 r.

 


                                                                                                     Pani, Pan
                                                                                                     Prezydent, Burmistrz, Wójt
       

 

 Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zaprasza na jednodniowe szko-lenie nt. „Dochodzenie, przyznawanie ulg w spłacie i egzekucja niepodatkowych należności budżetowych gminy w świetle nowej ustawy o finansach publicz-nych". Szkolenie przeznaczone dla pracowników organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego zajmujących sie dochodzeniem należności na rzecz gminy (skarbnicy i księgowi oraz osoby zajmujące się windykacją należności niepodatko-wych).
 Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. 157, poz. 1240) obowiązująca od 1 stycznia 2010 roku, wprowadza regulacje dotyczące dochodzenia, przyznawania ulg w spłacie i egzekwowania niepodatkowych należności budżetowych jednostki samorządu terytorialnego oraz należności mających charakter cywilnoprawny, przypadających tym jednostkom. Podczas szkolenia omówione zostaną zasady postępowania z należnościami i zaległościami m.in. z tytułu opłaty od wzrostu wartości nieruchomości (renty planistycznej), opłaty za zajęcie pasa drogowego, czy wszel-kich innych opłat, do których nie ma zastosowania Ordynacja podatkowa, a także zasady postępowa-nia z należnościami cywilnoprawnymi.
Wykład poprowadzi: Hanna Kmieciak – praktyk i teoretyk w dziedzinie procedur po-datkowych, kierownik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miejskiego w Kórniku, wykładowca ośrodków szkoleniowych regionalnych izb obrachunkowych, autor książki „Podatki dla gmin i nie tylko” oraz publikacji z dziedziny procedur podat-kowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych” oraz biuletynów RIO.
Termin szkolenia – 19 kwietnia 2010 roku w godzinach 10.00 – 15.30
Miejsce szkolenia – Hotel i Restauracja Nowy Dwór Świlcza 146 E – sala kongre-sowa. Hotel położony jest przy granicy Rzeszowa przy międzynarodowej trasie E 4 Rzeszów – Kraków. Strona internetowa www.hotelnowydwor.pl
Koszt szkolenia –180 zł od osoby (cena obejmuje wykłady, materiały szkoleniowe, lunch i serwis kawowy).
Płatne na rachunek dochodów własnych RIO w Rzeszowie Nr 95101015280015571391500000.
Prosimy o elektroniczne zapisywanie się na stronie internetowej www.szkolenia.rzeszow.rio.gov.pl  do dnia 15 kwietnia 2010 r. Ilość miejsc ograni-czona. Na stronie tej znajduje się instrukcja rejestracji. W przypadku problemów z rejestracją informacje udzielane są pod nr tel. (061) 661 32 42 – Centrum Wspierania Administracji Pro Publico – Poznań, natomiast inne informacje dotyczące szkoleń (017) 85 900 46 RIO Rzeszów.

 


Dojazd z Rzeszowa do przystanku Świlcza-Górka (I przystanek w Świlczy): PKS z Dworca podmiejskiego w Rzeszowie ul. Kasprowicza 6 (pod wiaduktem) ze stanowi-ska nr 6, godz.: 8.35; 8.40; 9.10; 9.25; 9.40 lub MKS linia nr 22 odjazd z ul. Bardow-skiego (za dworcem głównym PKP) godz.7.40. 9.20. Następne przystanki: Plac Wol-ności, Al. Piłsudskiego.


                                                                                                Zastępca Prezesa
                                                                                                mgr Anna Trałka

 

 

 

Program szkolenia

 

I. Niepodatkowe należności budżetowe gminy (opłata od wzrostu wartości nieruchomości (renta planistyczna), opłata za zajęcie pasa drogowego):
1. Rola Kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniu z na-leżnościami niepodatkowymi.
2. Moment powstania zobowiązania i terminy płatności.
3. Odpowiedzialność zobowiązanego i współzobowiązanych za należno-ści niepodatkowe, w tym odpowiedzialność solidarna. Co to oznacza i gdzie ma swoje umocowanie?
4. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań niepodatkowych. Czy zaległość można wpisać na hipotekę? Czy przysługuje zastaw skarbowy?
5. Postępowanie z zaległością.
6. Odsetki za zwłokę. Kiedy naliczamy? W jakiej wysokości? Czy należy rozksięgować wpłatę? Czy zawiadamiamy zobowiązanego o rozliczeniu dokonanej wpłaty i w jaki sposób?
7. Wygasanie zobowiązań niepodatkowych. Dzień zapłaty zobowiązania. Czy tylko zapłata powoduje wygaśnięcie zobowiązania? Czy przysługu-je potrącenie lub inne sposoby wygaśnięcia zobowiązania?
8. Ulgi w spłacie zobowiązań niepodatkowych. Czy i na podstawie czego udzielać? Czy opłatę można umorzyć? Czy i na jakiej podstawie przy-sługuje umorzenie z urzędu? Co z odroczeniem płatności zobowiązania i rozłożeniem na raty? Rola uchwał, decyzji i oświadczeń woli w ulgach w spłacie zobowiązań.
9. Przedawnienie należności niepodatkowych. Czy istnieją przerwy biegu terminu przedawnienia? Jak przedawnić zobowiązanie.
10. Nadpłata należności niepodatkowych i jej zwrot.
11. Odpowiedzialność spadkobierców i osób trzecich za zaległości nie-podatkowe. Kto jeszcze, oprócz zobowiązanego, odpowiada za zale-głości niepodatkowe?
12. Egzekucja, czyli przymusowe ściąganie zaległości niepodatkowych. Do kogo kierować i jak wystawić tytuł wykonawczy? Podstawa prawna prowadzenia egzekucji. Przebieg postępowania egzekucyjnego i jego istotne elementy.
II. Należności o charakterze cywilnoprawnym (użytkowanie wieczyste, dzier-żawy): Rola kodeksu cywilnego w dochodzeniu należności. Egzekwowa-nie. Ulgi w spłacie zobowiązań.